Eski kripto kralı cezaevinden tahliye edildi

Luna’nın ve Terraform Labs’ın kurucusu olan Güney Koreli kripto firarisi Do Kwon, ABD ve Güney Kore’den gelen iade talepleri görüşülürken dün erken saatlerde Karadağ’daki cezaevinden serbest bırakıldı.

Kwon’un avukatı Goran Rodic de Kwon’un serbest bırakıldığını doğruladı. Devlet televizyonuna göre Kwon’un pasaportu ülkeyi terk etmesini engellemek için alıkonuldu.

Cezaevi müdürü Darko Vukcevic telefonla yaptığı açıklamada, “Do Kwon’u sahte belgelerle seyahat etmekten dolayı aldığı normal hapis cezası sona erdiği için serbest bıraktık” dedi. Vukcevic, “Kendisi yabancı uyruklu olduğu için yabancılar polis müdürlüğüne sorguya götürüldü ve kendisiyle daha sonra onlar ilgilenecek” dedi.

Kwon’un avukatı Rodic, iade kararı verilene kadar müvekkilinin serbest kalabilmesi gerektiğini savunarak mahkemeye başvuracağını da sözlerine ekledi.

İADE ASKIYA ALINDI

Daha önce yerel mahkeme eski kripto kralı Kwon’un Güney Kore’ye iadesine karar vermiş ancak cuma günü Karadağ Yüksek Mahkemesi bu iade kararını askıya almıştı. Böylece Terraform Labs kurucu ortağının kendi ülkesine teslim edilmesi önlenmiş oldu.

Güney Kore’deki cezalar ABD’deki kadar ağır değil. Ancak iade, nihai karar için herhangi bir zaman dilimi vermeyen mahkemenin yapacağı yeni müzakerelerden sonra belli olacak.

NE OLMUŞTU?

2022 yılında çöken TerraUSD ve Luna’ya yatırım yapanlar tahminen 42 milyar dolar kaybetmişti. Dolara endeksli olduğu için “sabit kripto varlık (stabil coin)” olarak bilinen TerraUSD’nin değeri bir haftada çakılmış, en büyük 10 kripto paradan biri olan Luna’nın fiyatı sıfırlanmıştı.

Çöküşün ardından ABD, “Terra Luna” ve “TerraUSD” kripto para birimlerinin geliştiricisi Do Kwon ve şirketi Terraform Labs’ı, “milyarlarca dolarlık kripto varlık menkul kıymetleri dolandırıcılığı planlamakla” suçlamıştı.

Güney Kore’de Aralık 2022’de Kwon için tutuklama emri çıkarılmış ve Kwon’un Sırbistan’da olduğuna inanıldığı bildirilmişti. Do Kwon, ana vatanı Güney Kore’de de dolandırıcılık ve sermaye piyasası yasasını ihlal etmekle suçlanıyor. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x